Hamilelikte Beslenme

hamilelikte beslenme

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme, pek çok anne adayının yakından ilgilendiği konuların başında gelmektedir. Ezberden tavsiyelerle değil, mutlaka bilinçli bir şekilde beslenmek gerekiyor. Peki, hamile diyeti nedir? Hamileyken nasıl beslenmek gerekir? Nelere dikkat edilmelidir? Bütün bu soruların cevabını sizler için derliyoruz.

Hamile Diyeti

Hamile diyeti, sanılanın aksine annenin kilo vermesini ön plana alan bir diyet değildir. Anne ve bebeğin sağlığına odaklanan bir beslenme programıdır. Hamilelik durumuna göre beslenmeyi sağlar. Hamilelikte beslenme diyeti, ağırlıklı olarak tahıllar, sağlıklı yağlar, kalsiyum ve protein gibi yararlı vitaminleri içermektedir. Bunun dışında bütün meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir. Hamilelikte uygun bir şekilde beslenmek istiyorsanız, 4 şartı uygulamanız gerekiyor:

 • Sadece bebeğin değil, aynı zamanda da annenin kalorisi ön planda tutulmalıdır.
 • Anne, kendi bedeninin sağlığını da korumalıdır. İhtiyaç duyduğu bütün mineralleri ve vitaminleri bünyesine almalıdır.
 • Bebeğe zararlı olabilecek bütün yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Kan şekeri, kan basıncı ve kilo sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Bu şekilde metabolizma doğru çalışır.

Gebelikte Beslenme

Annenin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında sağlıklı beslenme geliyor. Bebeğin gelişimine ve annenin sağlığına yararlı olabilecek besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Bu noktada beslenme programı ile beslenme düzene sokulabilir. İşte beslenme programının faydaları:

 • Bebek doğru bir kilo ile dünyaya gelir. Buna bağlı olarak bağışıklı sistemi güçlenir.
 • Beyin gelişimi iyi yöne doğru gider.
 • Doğum anında bildiğiniz gibi, sakatlıklar olabiliyor. Bu sakatlık risklerini en aza indirir.
 • Çocuğun iyi beslenme alışkanlığı kazanmasını sağlar.
 • Annenin zamanında doğum yapmasını sağlar. Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmelerini yapan annelerin erken doğum riski çok azdır.
 • Hassasiyet ve gerginlik gibi durumları en aza indirir.

Hamileler Neler Yemelidir?

Hamilelerin ne kadar yemesi gerektiği en çok merak edilen konuların başında geliyor. Hamilelerin ne yemesi gerektiğini şu şekilde belirtebiliriz:

Yoğurt, süt ve peynir gibi kalsiyum ve protein kaynaklı besinlerin tüketilmesi gerekiyor.

Hamilelerin en önemli besin maddeleri arasında proteinler bulunuyor. Kesinlikle tüketilmelidir. Kabuklu kuruyemişler, hayvansal ürünler ve baklagiller olmazsa olmazlar arasındadır.

Havuç, patates, brokoli, kivi, greyfurt, lahana ve kırmızı dolmalık biber gibi besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Çeşitleri arttırabilirsiniz. Önemli olan besinlerin gökkuşağı renginde olması. Gökkuşağı rengini içerisinde barındıran bütün besinleri tüketebilirsiniz.

Çavdar, yulaf, buğday ve bulgur gibi karbonhidratlarında tüketilmesi gerekiyor.

Hamileler Ne Yememeli?

Hamilelerin ne yemesi gerektiğinden bahsettik. Elbette yememeleri gereken besinler de bulunuyor. Hamileyken uzak durulması gereken besinleri şu şekilde belirtebiliriz:

Anneler kafein ve alkol içeren bütün içeceklerden uzak durmalıdır. Aynı zamanda içerikler suni tatlandırıcı içermemelidir. Hazır meyve sularına yanaşılmamalıdır.

Bitki çayı tüketilebilir, ancak her bitki çayı da yararlı değildir. Rezene ve ıhlamur dışındaki bitki çaylarının düşük riski olabilir. Bu sebeple bu iki bitki çayını tüketmek gerekiyor. Ancak ölçülü olmak şartıyla.

Annelerin çiğ köfte yemesi yasak. Az pişmiş ya da çiğ olan bütün et ürünleri tüketilmemelidir. Enfeksiyon riski açısından son derece risklidir. Şarküteri ürünleri tüketilmemelidir.

Anneler Mide Bulantısı İçin Ne Tüketmelidir?

Anne adaylarının en büyük sorunlarının başında mide bulantısı gelmektedir. Annelerin mide bulantısı için tüketebileceği besinleri şu şekilde belirtebiliriz:

Sindirimi kolay olan gıdalar

 1. Limon
 2. Zencefil
 3. Ekmek
 4. Elma
 5. Nane
 6. Su

Belirtilen bu besinler, mide bulantısını azaltmakta ve ortadan kaldırmaktadır. Mide bulantısını önlemek için de midenizi boş bırakamamalısınız. Unutmayın, mide bulantısı boş midede daha fazla görülmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim