Hamilelikte Cinsellik

hamilelikte cinsellik

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girmek, pek çok kişi için merak edilen bir konudur. Bir kesme göre ilk 16 haftada cinsel ilişkiye girmek düşüğe sebep olabilirken, bir kesme göre de herhangi bir problem yaratmamaktadır. Hamilelikte cinsellik hakkında merak edilenleri sizler için derledik:

Hamilelikte cinsel ilişki annenin isteğine ve sağlığına bağlı. Anneler, ilk 6 ayda uykusuzluk, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi sorunlar yaşadıkları için cinsel ilişkiye karşı isteksiz olabilirler. Ancak hormonlarındaki artışa ve değişmeye göre de ilişkiye her zamankinden daha fazla istekli olabilirler.

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki

Gebeliğin başladığı zamanlarda (İlk 3 ay) doktorlar tarafından ilişki yasaklanabilir. Ancak bu durum, düşük riski olan anne adayları için geçerlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, hamileliğin belirtileri ağırlıklı olarak yaşandığı için, çiftler genel olarak ilişkiyi ertelemektedir. İlişkinin seyrini anne belirlemelidir. Onun rahat edeceği bir pozisyonda ilişki yaşanabilir. Toplumda genel olarak gebelikte cinsel ilişkinin yaşanması, düşük sebebi olarak bilinmektedir. Ancak hamilelik dönemindeki cinsel ilişki anne ve bebek için sağlıklıdır.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, anne daha fazla şefkat ve ilgiye ihtiyaç duyabilir. Çiftin burada dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi, sevme ve sevilme ihtiyacının karşılanmasıdır. Cinsel ilişki sayesinde fizyolojik bir şey değildir. Karşılıklı bir alışveriş olduğu için, burada annenin istekleri ön plana alınarak, birleşme yaşanabilir. İlişki sırasında kesinlikle anne zorlanmamalı ve kaba davranmamalıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Ne Zaman Ara Verilmelidir?

Hamilelik döneminde annenin sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi yoksa cinsel ilişkiye devam edilebilir. Ancak burada annelerin merak ettiği konu, cinsel ilişkiye ne zaman ara verilmelidir? Doktorunuz aksini belirtmediği sürece, cinsel ilişkiye devam edebilirsiniz. Ancak gebeliğin 3. Trimesterin döneminde karnınız aşırı büyüyeceği için bu ilişkiye girmenizi zorlayabilir. Bu da ortalama 36. İla 37. Haftalara denk gelmektedir. Bu dönemlerde, karnınızın büyümesi sebebiyle kendiniz iyi hissetmeyebilirsiniz. Ağrılarınız ve bulantılarınız olabilir. Kısacası bu dönemde cinsel ilişkiye girecek gücünüz olmayabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte cinsellik konusunun bebeğe zararı olup olmadığı pek çok anne tarafından merak edilmektedir. Hamilelikte yaşanan orgazmın bebeğe ya da doğuma olumsuz bir etkisi olacağı düşünülmektedir. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Anneler, hamileyken orgazm yaşadıklarında bu durum onların endorfin hormonunu olumlu olarak etkilemektedir. Bu da bebeğe giden kadın akımını düzenlemektedir. Anne o anda kendi mutlu hissedeceği için, otomatik olarak bebek de mutlu hissedecektir.

Bazı anneler, cinsel ilişki sırasında karınlarının hareketlendiğini belirtiyor. Bu rahimde meydana gelen değişikliği göstermektedir. Kısacası sorun değildir.

Hamilelikte Cinsel İlişki İçin Hangi Pozisyonlar Tercih Edilir?

Hamilelikteki cinsel ilişki pozisyonları için net bir şey söylemek mümkün değildir. Anne, kendini hangi pozisyonda mutlu hissediyorsa, o pozisyonda devam edilebilir. Denemeler sonucunda kendinize en rahat pozisyonu bulabilirsiniz. Genel olarak hamilelik döneminde, partnerin altında ya da üstünde olmak önerilen pozisyonlar arasında yerini alıyor. Ancak partneriniz ağırlığını size vermediği sürede bu pozisyonlarını kullanabilirsiniz.

Sadece 37. Haftadan sonra annenin hareketlerinde kısıtlanmalar görüleceği için en uygun pozisyon, annenin yan yattığı pozisyonlardır. Bunun dışında yüzükoyun atmak, rahme baskı uygulamaktadır. Bu da hem anneyi hem de bebeği rahatsız edecektir. Bu sebeple bu pozisyondan uzak durmanızı öneriyoruz.

Belirttiğimiz gibi, pozisyonlar konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ilişki sırasında vajinanın içerisine hava girmemesidir. Vajinanın içine hava girmesi, damarı tıkayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim