Hamilelikte Grip Aşısı

Hamilelikte grip aşısı, hem anneleri hem de bebekleri korumaktadır. Ancak bizler burada merak edilen “Gebelikte grip aşısı yapılır mı?” sorusunun cevabını vermek istiyoruz.

Kış ayları geldiğinde ortaya çıkan grip ve hastalıklara karşı en savunmasız kişiler ne yazık ki, hamileler oluyor. Bu sebeple hamilelerin, gribe ve kışa karşı önlem almaları gerekiyor. Grip normalde kolay bir şekilde atlatılabilen bir rahatsızlıktır. Ancak hamile olan kişiler, gribi o kadar kolay atlatamıyor. Diğer dönemlere kıyasla çok daha ağır bir şekilde geçebiliyor.

Grip sırasında annelerde artan ateş, bebeği çok olumsuz yönde etkiler. Ancak burada olunmuş olunan grip aşısı, hem anneyi hem de bebeği gripten koruyor.

Grip Belirtileri

Grip belirtileri, sizin de bildiğiniz gibi kendini farklı şekillerde gösterebiliyor. Grip özellikle solunum yollarında kendini daha fazla gösteren bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle yüksek ateş, mide bulantısı, kusma, kas ağrıları, yorgunluk, hapşırma ve öksürme gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Gebelik sırasında olunan grip aşısı, anneyi ve bebeği gribe karşı koruyor. Sadece bununla da sınırlı değil. Aynı zamanda doğum sonrasında da bebeği korumaya devam ediyor. Günümüzde hamile pek çok kadın, kışa girmeden, grip aşısı yaptırmayı ihmal etmiyor.

Gebelikte Grip Belirtileri

Gebelikte grip belirtileri aslına hemen hemen normal bir insan gribi ile aynıdır. Ancak yaş grubuna, gribin ağırlığına göre değişkenlik gösterebilecek faktörler bulunuyor. Anne adayların bu dönemde vücutları daha hassastır. Bağışıklıkları düşük olabilir. Bu da belirtilerin daha da ağırlaşmasına sebebiyet verebilir. İşte hamilelerde grip belirtileri şu şekilde olmaktadır:

 • Nefes alıp verirken, zorlanma yaşanabilir.
 • Baş ağrıları daha da şiddetlenebilir.
 • Bebeğin hareketleri bu dönemde daha da azalabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.
 • Sürekli uyku hali,
 • Öksürük, mide bulantısı, kusma
 • Vücutta kırgınlık ve hassasiyet hissi.

Gebelikte Grip Hangi Gruplar İçin Daha Tehlikelidir?

Hamilelikte Grip ve nezle gibi hastalıklar çok fazla ciddiye alınmaz. Ancak bazı gruplar vardır ki, bu kişilere bulaştığında kolay kolay atlatılmaz. Hatta kişileri yataklara bile düşürebilir. Bizler de bu noktada, risk altında olan kişileri sıralamak istiyor. Listede bulunan bu kişiler grip aşısı olarak kendilerini koruma altına alabilirler.

 • 2 yaş altında olan çocuklar (5 yaşa kadar risk devam ediyor)
 • 65 yaş üstünde olan kişiler (Yaşlılar)
 • Hamile olan kişiler (Ancak grip aşısı ile bu tehlike ortadan kalkabilir)
 • Bakım evinde olanlar (Hasta bakıcılar vb.)
 • Sağlıkçılar (Sağlık çalışanları)

Bebeğe Grip Aşısı

Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki, bebeğe grip aşısı yapılmaz. Sadece anneye yapılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, anneye yapılan bu grip aşısı, doğumdan sonra bile belirli bir süre bebeği korumaya devam eder. Bebeğin doğumdan sonra ciddi şekilde korunması gerekiyor. Bebeğe aşı yaptırmak istiyorsanız, en az 6 ay beklemeniz gerekiyor. Doktorunuzun kontrolü sonrasında 6 aydan sonra grip aşısı yaptırabilirsiniz.

Anne Hamilelikte Grip Aşısı Olursa Bu Bebeğe Zarar Verir Mi?

Grip aşısı olan anne bebeğe zarardan çok yarar verir. Grip aşısı daha önce de söylediğimiz gibi, hem anneyi hem de bebeği, hamilelik döneminde korumaktadır. Aynı zamanda doğduktan sonra da bebeğiniz hastalıklara karşı bağışıklık kazanacaktır. Çünkü anne emzirmeye başladıkça, aşının koruma fonksiyonları, sütlerle bebeğe geçecektir. 

Gripten korunmak isteyen herkes grip aşısı olmalıdır. Yapılan araştırmalar, grip aşısı olan annelerin ve bebeklerin daha sağlıklı olduğunu ortaya koymuştur. Doğum sonrasından 6 aylık bir süre içerisinde bebeğe direkt olarak aşı uygulanmaması gerekiyor. Bu durum çeşitli komplikasyonlara sebebiyet verebilir.

Hamilelikte Grip Aşısı Olduktan Sonra Grip Olur Muyum?

Grip mevsiminin tam olarak başlama zamanı sonbahar ve kış aylarıdır. Aslında bu dönemden önce aşı olmanız, gribe karşı tam olarak hazırlanmış olursunuz. Aşı yapıldıktan sonra vücudunuzun gribe tam olarak hazır olması için 2 hafta süre gerekiyor. 2 hafta sonra vücudunuz tam olarak koruma kalkanı altına girecektir. Eğer hamileyseniz, aynı şekilde bebeğinizde koruma altına girecektir.

Ne Zaman Grip Aşısı Yaptırmalıyım?

Eğer grip aşısı yaptırmak istiyorsanız, ilk olarak şu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu durumlara uyduğunuz zaman yaptırdığınız grip aşıları sizleri yıl boyunca koruyacaktır:

 • Eğer hastaysanız, vücudunuz kırgınsa, ateşiniz varsa ya da grip belirtilerini taşıyorsanız, bu durumda aşı olmak için bu belirtilerin geçmesini beklemeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.
 • Eğer daha önceden aşı yaptırdıysanız ve b durum size alerjik reaksiyonlar olarak geri döndüyse, kesinlikle aşı yaptırmamanız gerekiyor.
 • Kişilerin yumurtaya karşı aşısı varsa, grip aşısı olduktan sonra çeşitli sorunlar yaşayabilir. Eğer aşı olduysanız, bir süre sonra yumurta tüketmemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırdım, Faydası Nedir?

Hamileyken grip aşısı yaptırmak, hem anneye hem de bebeğe çok faydalıdır. Bizler de bu faydaları şu şekilde belirtebiliriz:

 • Kişi, grip aşısı yaptırdığı zaman sadece grip değil, aynı zamanda diğer bulaşıcı hastalıklara karşı koruyuculuk görevi sağlamaktadır.
 • Virüslere, mikroplara ve çeşitli bakterilere karşı, vücudunuz adeta bir siper gibi durur. Bağışıklık kazanırsınız.
 • İğne olduğunuz zaman, vücudunuzdaki antikorlar bebeğe ulaşarak, bebeğinizi korumaya başlar.

Hamileler aşı olmak istiyorsa, kesinlikle hasta olmadıkları bir dönemi tercih etmeleri gerekiyor. Anne adayı sağlıklıyken aşı yapıldığında daha yararlı olacaktır. Aynı zamanda aşının içerisinde kesinlikle cıva içermemelidir.

Bununla beraber, yukarıda da belirttiğimiz gibi, bazı kişilerin yumurtaya karşı alerjisi olmaktadır. Eğer annelerin, yumurtaya karşı alerjisi varsa, mutlaka yumurta proteini olmayan aşıların uygulanması gerekmektedir. Kişiler, sağlıklıyken aşı olunması gerekiyor. Aksi durumunda, aşının bir fonksiyonu kalmayacaktır.

Grip aşısı, adı üzerinde aşı şeklinde yani enjeksiyon olarak uygulanması gerekmektedir. Kesinlikle burun ya da ağız spreyi olarak kullanılmamalıdır. Bu yöntem çok da güvenli olmayacaktır.

Hamilelikte Grip Olduğumda Bunun Bebeğime Bir Sakıncası Var Mı?

Sizler de bildiği gibi, hamilelik çok hassas, çok dikkat isteyen bir dönemdir. Çünkü anne bu dönemde sadece kendinden değil, aynı zamanda bebeğinden de mesuldür. Bu sebeple çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu dönemde geçirilen rahatsızlıklar ne yazık ki, bebek üzerinde olumsuz etkilere sebebiyet verebilir.  Özellikle grip, nezle gibi solunum yolu ile alakalı bir hastalık kolay kolay geçmemektedir. Eğer bir anne hamilelilik döneminde grip olursa, şu durumları biraz ağır yaşayabilir:

 • Grip gibi rahatsızlıklar erken doğumu tetikleyebilir. Bu sebeple anne adayları, sağlıklarına normalden daha fazla dikkat etmelidir.
 • Düşük riski bu dönemde biraz daha fazladır.
 • Aynı şekilde zatürre ve bronşit gibi ciddi sorunlar yaşanabilir.

Yaşanan bu durumlar, özellikle bebekte, ciddi bir şekilde kendini göstermektedir. Bebeklerde fiziksel gelişim geriliği olabileceği gibi, erken doğumunda sebepleri arasında olabilir. Hamilelik döneminde grip olunduğu zaman mutlaka anne adayının tedavi edilmesi ve doktor kontrolünde de ilaç kullanması gerekebilir. Normalde anne adaylarının gebelik döneminde ilaç kullanmaması gerekiyor. Ancak hastalığın ilerlememesi için, doktor kontrolünde ilaç kullanılması gerekebilir. Ancak annelerin bunu kendi başına yapmaması ve doktor kontrolünde olması gerekiyor.

ilginizi çekebilecek başka bir konu: https://www.bursajinekolog.com/makaleler/hamilelikte-kist-nedir-tedavisi-nedir/

Konu ile ilgili yabancı kaynak: https://www.marchofdimes.org/complications/influenza-and-pregnancy.aspx

Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim