Hamilelikte Kist Nedir? Tedavisi Nedir?

gebelikte kist

Hamilelikte Kist Nedir?

Gebelikte en sık görülen kistler follikül kistleri ve korpus luteum kistleridir. Hamilelikte kist 1000 gebelikte 1 rastlanır. Bir çok anne adayının hamilelik ile yumurta kisti arasında belirgin farklar olsa da bu durumu karıştırdığı bilinmektedir. Yumurtalık kisti nedir, tedavisi ve tanısı nasıl olur, hamilelik ve yumurtalık kisti arasındaki farklar nedir, bunları sizin için bu yazımızda derledik.

Hamilelikte Kist Tanısı

Gebelikte tanı konulan kistlere mümkün olduğunca 2. Trimestere kadar (14-16. Hafta) müdahale edilmez.
16. haftaya kadar kistler genellikle kaybolur. Büyüklüğü 5-6 cm geçen kistler % 50 oranında kaybolmadan kalabilir.
5-6 cm den büyük olan kistler ortalam 20 haftalık gebeliğe kadar kaybolmazsa ameliyat planlanır. Bu haftadan önce yapılacak operasyon fetüs için risklidir. Bu hastallarda görülen belirtiler kistin torsiyonu, kistin kanaması enfeksiyona sebep olması ve ağrı yapmasıdır. En sık görülen belirti ağrıdır.

Yumurtalık kistlerinin belirtileri hamilelik belirtilerine benzer ancak bu durumu tespit edebileceğiniz bazı belirtiler vardır. Yumurtalık kisti olması durumunda  dış gebeliğe benzer durumlar yaşamadığı sürece hamilelik süresince ağrı yaşamaz. Yumurtalık kisti olacabileceğinin belirtilerinden biri de hareket ettiğinizde ya da tuvalet ihtiyacınız geldiğinde oluşan keskin ağrıdır. Buradaki ağrınız çok keskin ve devam etme eğiliminde ise yumurtalık kisti olma olasılığı vardır. Bu durumu hissettiğinizde doktorunuza başvurmalı ve gerekli tanı ve tedavileri yaptırmalısınız. Böyle bir şüpheniz var ise sayfamızda randevu sayfasından randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hamilelikte Kist Tedavisi

Tedavi planında hastanın şikayetlerinin şiddeti, gebelik haftası, kistin büyüklüğü ve belirtilri önemlidir. Gebeliğin ilk trimesterinde tespit edilen kistlergenellikle takip edilir. Sadece kanama torsiyon şiddetli ağrı gibi durumlarda acil cerrahi müdahale düşünülür. Bunların dışında kitle büyümüş, iki taraflı veya 18-20. Haftalara kadar sebat ediyorsa operasyon planı 20. Haftaya kadar ertelenebilir.
Kistin malign (kötü huylu) olduğu düşünülürse bu haftalardan önce operasyon planlanabilir.

Özet olarak gebelikte herhangi bir sebeple ameliyat planlanacaksa ilk 3 ayın bitmesi beklenir. Ancak bazı durumlarda ameliyatı ertelemek mümkün değildir ve ameliyatın anne ve bebek üzerinde yaratacağı riskler konuşularak ameliyata karar verilebilir.

Hamileyken Kist Olursa Ne Olur?

Hamileliğin ilk dönemlerinde görülen yumurtalık kistleri genel olarak zararsızdır ve 20. haftaya kadar kaybolması beklenir. Ancak bu kistler büyürse veya semptomlar ile ortaya çıkarsa müdahale edilmesi gerekebilir. Genel olarak cerrahi operasyonlara bebek doğana kadar yanaşılmaz. Sürekli kistin kontrol edilmesi ve gözlemlenmesi önemlidir. Kist artık bebeğin yaşam alanını daraltmaya başladı ise iğne yardımı ile bu kistler kurutulmaya ve küçültülmeye çalışılır. Sezaryenle olan doğumlarda anında kist alınabiliniyorken, normal doğumlarda doğumdan bir süre sonra kistin alınması uygundur.

Hamilelikte Kist Ağrı Yapar mı? Kist Ağrısı Olur mu?

Hamilelikte sırasında oluşan kistler büyük oranda ağrı yapar. Yumurtalık ve kistin dönmesi ve burkulması da kanama ve enfeksiyona yol açmaktadır. Daha önce belirttiğimiz gibi küçük boyutlardaki kist takip edilir ancak kanama durumları olduğunda en kısa sürede cerrahi müdahale yapılmalıdır. Hamilelikte kist tedavisi için en uygun hafta hamileliğin 18. Haftasıdır.

Hamilelikte Kist Düşüğe Neden Olur mu, Tehlikeli mi?

Takipte olan ve belirli haftalara kadar küçülmeyen kistler genel olarak büyüme eğilimlidir. Bu durumda cerrahi operasyon gerekir. Hamilelik esnasında  oluşan kistin dönmesi sonrası oluşan kanama ve ağrı hissi erken oğumya da düşük ihtimalini yükseltebilmektedir. Kistte oluşan komplikasyonlar ya da büyümesi nedeni ile de erken doğum sancıları tetiklenebilmektedir.

Gebelikte Kist Sancı Yapar mı?

Gebelikte oluşan kist, büyümesi sonrası sancı oluşturabilir. Aynı zamanda daha önce belirttiğimiz gibi kistin büyümesi ve komplikasyonları ağrı, sancı ve doğum sancısına neden olabilmektedir. Bu süreci gözlem altında tutmak çok önemlidir.

Gebelikte Kist Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelikte kistin büyüklüğü ve adedine göre bu ihtimaller söylenebilir. Bebeğin zarar görmesi durumu genel olarak belirlenen kistlerin büyümesi ve kanserleşmesi sonucu oluşur. Kistler çok büyük değilse ve uterus üzerinde baskı oluşturmuyorsa bu tedavi genel olarak bebeğin doğumundan sonraya bırakılmaktadır.

Daha fazla bilgi için doktorunuzla iletişime geçebilir, dilerseniz randevu alabilirsiniz.

Hamilelikte kist ameliyatı videomuzu da izlemenizi tavsiye ederim.

Randevu Alın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim