Hamilelikte Şeker Yüklemesi

gebelikte şeker yüklemesi
hamilelikte şeker yüklemesi, gebelik

Hamilelikte Şeker Yüklemesi

Bebek heyecanı içerisinde olan anneler özellikle hamilelikte şeker yüklemesi konusunda oldukça endişeli. Bazı kesimler hamilelikte şeker yüklemesinin zararlı olduğunu belirtirken, bazı kesimler yararlı olduğu görüşünü savunuyor. Peki, şeker yüklemesi testi nedir? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır? Yapılması gerekli midir? Bizler bu soruların cevabını sizler için sıralıyoruz:

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Testi Nedir?

Oral Glukoz Tolerans testi olarak da bilinen şeker yükleme testi, gebelikte şeker hastalığını teşhis etmek için yapılmaktadır. Bu test aslında vücuttaki glukoz seviyesini koruma amaçlıdır.

Gebelik ilk haftalarından itibaren doğum sürecine kadar mutlaka incelenmesi gereken bir süreçtir. Bu test anne ve bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Şeker yüklemesi konusunda fikir ayrılıkları görülebilir. Bazı kesim, diyabeti ancak bu yolla teşhis edebileceğini söylerken, bazı kesimler de diyabeti ortaya çıkaracağını belirtiyor. Peki, neden zararlı diyorlar?

Gebelikte bebeğin beslenmesini sağlamak için bazı değişiklikler yapılmaktadır. Bu da insulin hormonunda direnç gösterilmesine sebep olmaktadır. Bu şekilde anne ve bebek hamilelik süresi boyunca daha fazla şeker ihtiyacı içerisine girebilirler.

Ancak anneden kan alınıp, kan şeker değeri kontrol edilmezse bebeklerde doğumsal yapı bozuklukları bile gözlemlenebilir. Bebeğin akciğerleri gelişmemiş olabilir, solunumunda sıkıntı olabilir. Diyabet olan bebeklerin önceden tespit edilmesi ve buna göre bir tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir. Bu da ancak şeker yüklemesi testi ile ortaya çıkartılabilir. Diyabetli olan anneler ya da hamilelik sırasında meydana gelen diyabet ne yazık ki tedavi edilemiyor. Ancak hamilelik esnasında bu durum kontrol edilebiliyor.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Testi Nasıl Yapılır?

Şeker yüklemesi testinin yapımı çok basittir. Doktor ofisinde uygulanabilmektedir. Hamile olan kişiye glukola isimli bir sıvı verilmektedir. Bu sıvı son derece şekerlidir. (Bazı anneler tadını aşırı şekerlendiren kolaya benzetmektedir) Anne bu besini içtikten 1 saat sonra şekeri ölçülür. İşlemden 2 saat sonra anneye bir daha test yapılır. Ancak anne bu süre zarfında hiçbir şey yememeli ve içmemelidir. (Sigara bile) Bundan sonra bir daha kan testi yapılacaktır. Kan testleri1-2 saat içerisinde çıkmaktadır. Test gününe kadar doktorlar genellikle en az 150 gram karbonhidrat alınmasını öneriyor. Test önceki son gece annenin bir şey yememesi gerekiyor. En fazla su içebilir.

Bu test sonucuna göre doktorunuz gerekli açıklamayı sizlere yapacaktır. Glukoz takip testlerindeki normal değer 140mg/dL ya da daha azı olmaktadır. Eğer sonucunuz 140’tan fazla çıktıysa daha sonra size oral glukoz tolerans testi yapılacaktır. Bu testin sonucuna göre diyabet olup olmadığınız belli olacaktır.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelikte şeker yüklemesi testi özellikle hamilelik süresi içerisinde 24 ya da 28. Haftalar arasında yapılmalıdır. Eğer anne riskli bir gebelik geçiriyorsa o zaman 32 ve 34. Haftalarda tekrarlanabilmektedir. Daha önce doğum yaptıysanız ve gestasyonel şeker hastalığı geçirdiyseniz o zaman 16 ve 18. Haftalar arasında bu testin yapılması gerekmektedir. Diyabet hastasıysanız doktor bu testi daha da öne çekmek isteyebilir. Risk grubunda olan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Diyabet hastası akrabası olan kişiler,
  • Önceki gebeliklerinde gestasyonel gebelik geçiren anneler,
  • Obez olan kişiler,
  • Gebelik süresi boyunca idrarda şeker görünen anneler,
  • Diğer doğumlarında 4,5 kilonun üzerinde bebek dünyaya getiren anneler risk altındadır.

Şeker Yüklemesi Testi Yapılmazsa Ne Olur?

Hamilelikte şeker yüklemesi testi, söylenenin aksine zararlı bir test değildir. Bebekte ya da anne de görülen sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir. Bu sebeple bu test eğer yapılmazsa, annedeki Gestasyonel Diyabet fark edilmeyebilir. Bu da oldukça sakıncalı bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim