Kürtaj Nedir?

kürtaj nedir nasıl yapılır

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kürtaj nedir? Rahim içerisinde bulunan zar (endometrium) her ay adet kanamasıyla beraber vücuttan atılır.  rahim içinin temizlenmesi olarak tarif edilebilir. İstenmeyen gebeliklerin tahliye edilmesi, anne karnında kalp atışı olmayan gebeliklerin sonlandırılması yada aşırı kanamalarda rahim içinin temizlenmesidir.

İsteğe bağlı (elektif) küretajlar ülkemizde yasal olarak 10 hafta ve altı gebeliklere uygulanmaktadır. 10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapmak yasal olarak suçtur.

Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılabilir?

10 hafta üzerindeki kürtajlarda kriter: gebeliğin devam etmesinin anne hayatını tehdit etmesi (annenin gebelikte zaarlı ilaç kullanacak olması, kalp kc hastalıkları..) ayrıca bebekte yaşamla bağdaşmayan anomaliler hastalıklar saptanması durumunda 10 haftayı geçmiş olsa bile küretaj yapılabilir. Bu gibi hastalık durumlarında sağlık raporu sonrası işlem gerçekleştirilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Hasta jinekolojik masaya alındıktan sonra vajen ve rahim ağzı temizlenir. Steril ortam ssağlanır. Rahim ağzı tutularak rahim içine vakum yapabilen büyük enjektör uçlarıyla girilerek aspire edilir. Bu işlem lokal yada genel anestezi altında uygulanabilir. Her ne kadar basit ve kısa bir işlem gibi görülse de sonuçta cerrahi bir işlem olduğu unutulmamalıdır.  Yanlış uygulamalarda bir çok istenmeyen sonuca yol açabilir;

  • Rahim delinmesi,
  • Barsak delinmesi,
  • İdrar torbası delinmesi,
  • Rahim içine hiç girilememesi,
  • İnfeksiyon olması,
  • Uzun süren küretajlarda rahim içinde yapışıklıklara yol açması(asherman sendromu) istenmeyen etkilerden bazılarıdır.

Kürtajdan Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başarılı bir küretaj işleminden sonra bile birkaç gün lekelenme olması normaldir. Bu lekelenmeler her gün dahada azalarak bitecektir. Hekiminizin reçete ettiği ağrı kesici ve özellikle antibiyotikleri düzenli olarak kullanmalısınız. En az 10 gün cinsel ilişki olmamalıdır. Küretaj işleminden sonra adet düzeniniz ilk döngüde bozulabilir. Sonraki ay normal adet görmeniz beklenir.

Kürtaj yaptırmak isteyen hastalar çevresinden duyduğu kulaktan dolma yöntemlere asla itibar etmemelidir! Bu konularda mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız. Bahsedilen, çevreden duyulan yöntemler hastayı ciddi anlamda hayati risk altına sokabilir.

10 hafta altı yada üstü olmasına bakılmaksızın isteğe bağlı küretaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. İstenemeyen gebelikler için mevcut doğum kontrol yöntemlerini kullanmanız önerilir.

Kürtaj  operasyonu ücretlerini bize ulaşarak öğrenebilir ya da randevu alabilirsiniz. Yapılan işlemlerde gizliliğiniz ve haklarınız ön planda tutulmaktadır. Konu ile ilgili bütün merak ettiklerinizi biz sorabilirsiniz. Doktorunuz ile iletişime geçmek için whatsapp simgesine tıklamanız yeterlidir.

Randevu Alın

Bursa Kürtaj Hakkında Merak Edilenler

Kürtajdan sonra genellikle adet gecikmesi oluşur. Normal sürede yaklaşık 10 gün sonra adet başlangıcı görülür. Eğer kürtaj yapıldıktan 1 ay sonraya kadar adet başlamamışsa doktorunuza tekrar görünmelisiniz. Kürtaj yapıldıktan sonra 2 hafta içerisinde yumurtlama oluşmuş olabilir. Buna bağlı olarak hamilelikten kaynaklı adet gecikiyor ya da oluşmuyor olabilir. Kürtaj yapıldıktan sonra rahimde yapışıklık oluşmasına bağlı adet görülmemesi de gerçekleşebilir. Bu durumların yaşanmaması adına takibinizi iyi yaptırmanızı ve iyi bir jinekolog takibinde yaptırmanızı öneririz.
Gebelik sonlandırma , gebelik haftası, anestezi türü ve bölgeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Öncelikli olarak muayene ve anneden son adet tarihi öğrenilerek fiyat verilebilir. Yasal olarak internette kürtaj fiyatı bilgisini verememekteyiz.
Kürtajın tıbbi anlamı vücutta oluşan ve alınması gereken dokuların alınması işlemidir. Bir çok tıp dalında yapılan işlemlere kürtaj denmektedir. Sadece bebek aldırma, gebelik sonlandırma işlemi değildir.
Kürtaj işlemi her durumda uygulanamamaktadır. Bunun için belli ön koşullar gerektirmektedir. Kişi 18 yalından büyükse isteğine bağlı olarak gebelik sonlandırma işlemini yapabilir. Evli kişilerde eş onayı ve imzası istenmektedir. 18 yaşından küçük kürtaj işlemi için de anne bba velayeti veya imzası gerekmektedir. 15 yaşından küçükler içinse savcılıktan verilen onay ile bu işlem yapılmaktadır.
Bu işlem için en kolay yol vakumlu kürtajdır. Kullanılan en son teknik budur. Rahime ince ve silikon borular ile girilerek temizlenmesi istenen parça veya gebelik unsuru sonlandırılır. Bu işlem çok kısa sürer. Yaklaşık kürtaj süresi 10 dakika kadardır. Doktorun uygun gördüğü durumda hasta kısa bir süre daha bekletilebilir. Hasta kürtaj sonrası normal yaşamına kolaylıkla dönebilir.
Eski yöntemlerin kullanışsızlığı ve tekniklerin yanlışlığı sonrası böyle durumlar oluşabilmiştir. Ancak kullandığımız son teknoloji vakum kürtaj ile bu risk sıfıra yakındır. Bizler bu işlemi kolaylıkla ve güvenli şekilde yapmaktayız.
Anestezinin nasıl yapılacağı konusu genel olarak doktorun yönlendirmesi ve hastanın rızası ile yapılmaktadır. Doktor genel anestezi veya lokal anestezinin hasta için avantajlarını ve dezavantajlarını belirterek kararı hastaya bırakmaktadır.
Kanunlarımıza göre istenmeyen gebeliğin sonlandırılması 10 haftalık gebeliğe kadar izin vermektedir. Ancak anne sağlığına olumsuz etkenler var ise bu süre uzayabilir. Bebek sağlığı için sıkıntı görülüyorsa yine bu süreden daha geç sürelerde kürtaj yapılabilmektedir.
Bu işlemi yapan doktorun işindeki uzmanlığı ve deneyimine bağlıdır. Doktorunuz gerek görür ise ultrason ile son kontrollerini yaparak kürtaj işlemini sonlandırır.
Hastalarımıza yaklaşık 1 hafta süresiyle cinsel perhiz uygulamasını tavsiye ederiz. Rahim ağzının açık olması nedeniyle rahmin enfeksiyon kapma riski oluşmaktadır. Medikal kürtaj yapıldıktan sonra kanama oluşabilir, buna rağmen cinsel ilişkiye girilebilir.
Kürtaj yapıldıktan sonra bir miktar kanama olması normaldir. Kanamanın genellikle 7 gün içerisinde bitmesini bekleriz. Kanamanın hiç görülmemesi ise normaldir. Kanamanın olması durumunda ilaç kullanılması gerekli değildir, zamanla kanama azalır. Bu durumlar haricinde kanama azalmadan devam ediyor ya da artıyor ise doktorunuza muayene olmalısınız. Kanamanın aşırı şekilde olması da parça kalımına işaret edebilir, muhakkak kadın hastalıkları doktorunuzu ziyaret etmenizi öneririz.
Hastanın kendisi ile ilgili kuşkuları olmadığı sürece kürtaj sonrası hastanede yatmasını gerektirecek bir durum olmaz. Hastanın işlemi yaklaşık 10 dakikada biter, isteğe bağlı olarak 1 saat kadar dinlendirilir ve hasta normal yaşamına döner.

2 Adet Cevap

  1. Eylül 10, 2019
  2. Aralık 14, 2019

    […] steril şartlar altında tarafınıza özel olarak hizmet verilmektedir. Günün her anında Bursa kürtaj ekibimiz hizmet veriyor. Böylelikle istediğiniz zaman dilimi içerisinde ulaşmanız mümkün […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim