Menopoz Belirtileri

menopoz

Menopoz

Menopoz, kadınların en endişe duydukları dönemlerden bir tanesidir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak için bilinçli davranmak ve doktorun söylediklerine uymak gerekiyor. Sanılanın aksine, menopoz bir hastalık değil, doğal bir süreçtir. Vakti geldiğinde her kadın bu sürecin bir parçası olacaktır.

Menopoz Nedir?

Menopozun tanımını şu şekilde yapabiliriz:

En az 12 aylık düzensiz bir adet döneminin olduğu ya da yumurtalıkların cerrahi bir operasyonla çıkartıldığı bir süreçtir. Bu süreç sonunda kadınlar bir daha adet görmez. Özellikle cerrahi operasyonla menopoza girildiyse.. Ancak normal bir süreçle yavaş yavaş menopoza girildiyse, arada düzensiz kanamalar görülebilir.

Menopoza Girince Cinsel Hayatım Biter Mi?

Bu soru kadınlar tarafından sürekli merak edilmektedir. Menopoza giren bir kadının vajinasında kuruluk başlar. Buna bağlı olarak da vajinanın elastikiyeti azalır. Kuruluk olduğu için yanma, darlık hissinin olabileceği gibi ağrı da hissedilebilir. Bu durum cinsel isteksizliğin sebebi olabilir. Bu süreç içerisinde eşin desteği çok önemlidir. Anlayışlı olmalı ve zorbalıktan kaçınılmalıdır. Vajinanın kuruluğu için doktorunuzun yazdığı östrojen içerikli lokal ilaçlar kullanabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, menopoz doğal bir sürecin sonucudur.

Menopozun Belirtileri

Menopozun ne zaman başlayacağına dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bazı belirtileri yakalayarak, menopoza yakın olup olmadığınızı anlayabilir, doktorunuza muayene olabilirsiniz. Menopozun en temel belirtilerini şu şekilde belirtebiliriz:

 1. Ani terleme ve yanma hissi
 2. Vajinada kuruluk
 3. Deride kuruluk
 4. Uykusuzluk
 5. Baş ağrısı
 6. Sık sık idrara çıkma
 7. İdrarını tutamama
 8. Yorgunluk
 9. İdrar yolu enfeksiyonu
 10. Duygusal dengesizlik

menopoz belirtileri arasında bulunmaktadır.

Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Menopoz döneminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Bu dönem kadınların yaşlanması sonucunda görülür. Yaşlılığın belirtisi olduğu için çeşitli hastalıklara da zemin hazırlayabilir. Bunun önlenmesi için mutlaka beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

 • Besinlerinizin çeşitli olmasını sağlayın. Sürekli yumurta, peynir, süt, taze meyve ve sebze gibi besinleri tükettiğinizden emin olun.
 • Vücudunuzun ağırlığını korumaya özen gösterin. Kilo almaya ya da kilo vermeye çalışmayın. İdeal ölçünüzde kalmaya çalışın.
 • Karbonhidrat tüketimini azaltın.
 • Sebze ve meyve tüketimine ağırlık verin.
 • Kalsiyum ağırlıklı beslenmeye çalışın.
 • Tuz ve şeker tüketimini azaltın.
 • Bol bol su tüketmeye özen gösterin.
 • Fiziksel aktivitenizi arttıramaya bol bol yürüyüş yapmaya çalışın.
 • Alkol ve sigaradan uzak durun. Eğer kullanıyorsanız, azaltmaya çalışın.
 • Sofranızdan hiçbir zaman kurubaklagil, meyve ve sebzeyi eksik etmeyin.

Menopoz Kilo Aldırır Mı?

Menopoza giren kadınların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi “Menopoz kilo aldırır mı?” sorusudur. Menopoz dönemi, hormonların değiştiği bir dönemdir. Kilo kontrolü de bu bakımdan kolay bir şekilde kontrol edilmez. Bunun sebebi, metabolizmanın yavaşlaması olarak gösterilmektedir. Bu dönem içerisinde görülen depresyon, yeme bozuklukları, günlük hareketin azalması, kilo almaya sebep olabilir. Menopoza giren bir kadın 10 yıl öncesine kıyasla daha kolay kilo alabilir. Aynı zamanda stresli bir dönem olduğu için kilo kontrolü zorlaşabilir.

Menopoz Sıcak Basması Yapar Mı?

Sıcak basması, menopozun en temel belirtileri arasında görülmektedir. Özellikle göğüs, baş ve boyun bölgelerinde ısı artışı görülebilir. Bu durum ortalama 1 dakika sürer. Stresli ve gergin zamanlarda bu durum daha sık gözlemlenebilir. Adetten tamamen kesilmeden önce bu belirtiler görülebilir. Bu dönemde olan kadınların yarısı sıcak basmasını yaşarlar. Çeşitli tedavilerle sıcak basması önlenebilir. Bu durum sanılanın aksine sağlığa zararlı değildir. Sadece geceleri uyku düzenini etkileyebilir. Bunun dışında bilinen olumsuz bir durumu bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim