Rahim Ağzı Kanseri

rahim ağzı kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserlerden birisi olan rahim ağzı kanseri, her 100 kadından en az 2’sinde görülmektedir. Meme kanserinden sonra ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanseri, yaşamı tehdit edici özelliği nedeniyle meme kanserinin önüne geçmektedir. Rahim ağzı kanserlerinin 1 numaralı nedeni olan HPV (“Human Papilloma Virüsler” ) virüsü, herhangi bir belirti göstermezken oldukça bulaşıcıdır. Birçok kadın, hayatının belirli bir döneminde karşılaştığı HPV virüsünü kendi savunma sistemi sayesinde yenmektedir. Ancak bazı durumlarda HPV virüsleri savunma sisteminden güçlü çıkmaktadır. Bu da rahim ağzı kanserine neden olacaktır. Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsünden korunmak için düzenli olarak kontrol yaptırmanız gerekmektedir.

HPV Nedir, Nasıl Bulaşır?

Cinsel yollarla bulaşan bir virüs olan HPV (Human papilloma virus), rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. Rahim ağzı kanseri tanısı konmuş kadınların yaklaşık %95’inde görülen HPV genital bölgeyi enfekte eden ve temas yolu ile yayılan bir virüs türüdür. Vajinada siğil oluşumuna, dış genital bölge ve üreme yollarında kansere sebep olan HPV, Smear testi ile birlikte yapılmaktadır. Ciddiye alınması gereken bir enfeksiyon olan HPV, kontrol altına alınmadığında çok kötü sonuçlara neden olmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin net olarak bilinen hiçbir belirtisi yoktur. Belirtiler ortaya çıktığında ise kanserin genel olarak rahim ağzına yayıldığı görülmektedir. Ancak rahim ağzı kanseri belirtileri ilk olarak kendisini beklenmedik vajinal kanama ve anormal kokulu vajinal akıntılarla göstermektedir. Aynı zamanda pelvik ağrılar ve cinsel ilişki sırasında ağrı ya da lekelenmede rahim ağzı kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtiler kanserin ilk evrelerinde kendini göstermektedir.

Rahim ağzı kanserinin ileri evrelerinde ise belirtiler giderek ağırlaşmaktadır. İdrarda yaşanan problemler ve bacaklar şişmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta ise diğer kanser türlerinde olduğu gibi kanser hücrelerin diğer yakın organlara, lenf bezlerine yayılmasıdır. Bu durum organların çalışma düzenini etkileyeceği gibi daha ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle erken teşhis için düzenli olarak muayene olmanız gerekmektedir. Ancak belirtilen bu bulgular her zaman kanser belirtisidir demek kesinlikle yanlıştır. Bu nedenle bu şikayetlerden herhangi birine sahipseniz, bir uzmana görünmenizde fayda olacaktır.

Rahim Ağzı Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

  • Sigara kullanımı
  • Erken yaşta cinsel ilişki
  • Çok eşli cinsel yaşam
  • Doğum yapma sıklığı ve sayısı
  • Vajinada viral ve bakteriyel enfeksiyonların çok görülmesi
  • Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar
  • A, C, E vitaminleri ve folik asit eksiklikleri
  • Sosyoekonomik düzeyin düşük olması gibi riskler rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Evreleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri erken evre (Evre I-IIA), lokal ileri (Evre IIB-IVA) ve ileri evre olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır. Her yıl yaklaşık 500 bin dünya kadınına rahim ağzı kanseri tanısı konulmaktadır. Son yıllarda genç yaştaki kadınlarda da görülmeye başlanan rahim ağzı kanserinde ülkemizde kadınlarımızın yaklaşık %40’ına erken tanı konulmaktadır. Ülkemizde yürütülmeye başlanan tarama politikasıyla ilerleyen dönemlerde erken teşhisin %100’lere çıkarılması hedeflenmektedir.

Rahim Ağzı Kanserinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserine yakalanmış kişilerde evre çok önemlidir. Kanser başlangıç aşamalarında karşımıza çıktığında belirli ilaçlarla tedavi yapılmaktadır. Ancak yine de bazı durumlarda ameliyat zorunlu hale gelmektedir. Rahmin geniş bir şekilde alınması yöntemine dayanan ameliyat, en son tercih olarak bilinmektedir. Açık cerrahi ameliyatlarla yapılan rahim ağzı kanser ameliyatı, günümüze kapalı yöntem olan laparoskopi veya robot ile de yapılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim