Spiral Nedir? Nasıl Takılır?

spiral nedir nasıl takılır hormonlu spiral fiyatları

Spiral Nedir? Nasıl Takılır?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan spiral hakkında neler biliyorsunuz? En etkili doğum kontrol yöntemlerinin başında gelen spiral hakkında bilinmeyenleri cevaplandırmak istiyoruz. Her kadının aklında olan soruların başında spiral nedir? spiral nasıl takılır? Soruları gelmektedir.

Spiral Nedir?

Doğum kontrol yöntemi olarak bilinmektedir. Prezervatif, hormon iğneleri, doğum kontrol hapları ve cerrahi yöntemlerin dışında kalmaktadır. Günümüzde pek çok kadın tarafından tercih edilmektedir. Bursa spiral taktırma ve fiyatları ile ilgili bilgileri yazımızı okuyarak edinebilirsiniz

Bu yöntem, yumurtanın rahmin içine yerleşmesini etkiler. Bunun dışında spermin yumurtanın yanına ulaşmasını, döllenme olmuşsa bile, döllenmiş yumurtanın kurulmasına engel olur. Ucun ip olan metal veya da plastik yapıda olan doğum kontrol yöntemidir.

Takılması Acı Verir Mi?

2-3 santim boyunca, T şekline benzeyen doğum kontrol aracıdır. Acı verip vermeyeceği, pek çok kadın tarafından merak edilmektedir. Uygulamadan yarım saat önce ağrı kesici almanız, ağrınızın oluşmasını engelleyecektir. Takıldığında döllenen yumurtaların tutunmasına bile engel olacaktır. Etkili doğum kontrollerin başında gelmektedir. En büyük görevi ise, o bölgeye ulaşan spermleri döllenmeden öldürmek. Bursada spiral taktırma işleminizi güven ve gizlilikle doktorunuza yaptırabilirsiniz.

Kimler Taktırabilir?

Taktırmak için belirli bir sınırlama bulunmamaktadır. Adetinizi düzenli ya da düzensiz olarak görün, spiral taktırabilirsiniz. Ancak, elbette taktırmadan önce doktor muayenesi olmanızı öneriyoruz. Bununla beraber rahminizde bir rahatsızlık varsa, taktırmanızı önermiyoruz. Bunun dışında rahminizde enfeksiyon varsa, dış gebelik geçirdiyseniz, meme ya da rahim kanseri geçiyorsanız ve bakıra karşı alerjiniz varsa, taktıramazsınız. Bütün bu durumlar, doktorunuz tarafından tespit edilecektir.

Nasıl Takılır?

Takım işlemi son derece basittir. İşlemin süresi en fazla 10 dakikadır. Hasta genel olarak işlem sırasında hiçbir acı ya da ağrı duymaz. Ancak ben duyabilirim diyorsanız, operasyon öncesi ağrı kesici alabilirsiniz. Hasta muayene masasına yatırılır. Vajina kanalının açılabilmesi için spekulum adı verilen plastik ya da metal bir alet takılır. Rahim ağzı özel bir solüsyon ile temizlenmektedir. Doktor rahim ağzını özel olarak tenekulum ismindeki bir alet ile tutar. Daha sonra hazırlanan spiral rahim ağzının içine yerleştirilir. Spiralde bulunan ipler kısaltılır. Bu şekilde spirali çıkartmak istediğinizde, doktorunuz hemen çıkartabilir. Nadiren de olsa bazı hastalar operasyon sonrasında kasıklarında ağrı hissedebilirler. Doğum sonrasında da spiral taktırabilirsiniz. Gebelik ihtimali olmayan kişilere bu işlem uygulanabilmektedir. Bursada spiral taktırma işlemi için bize ulaşabilirsiniz.

Nasıl Çıkartılır?

Spiral çıkartılması, takılması kadar kolaydır. İşlemden önce hastaya anestezi uygulanmaz. Çünkü acı verici bir işlem değildir. Hastaların büyük bir kısmı, spiralin çıkartıldığını bile anlamaz. Bakır olan spiraller ortalama 10 yıl boyunca kullanılabilir. Spiraller hastanın istediği durumlarda ve istediği zamanlarda çıkartılabilir. Hormonlu olan kişiler ise spiralleri 5 yıl boyunca kullanabilir.

Ne Zaman Takılır?

Ne zaman takılır? Sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü spiral adet döneminde, adet dönemi sonrasında, kürtaj sonrasında, düşük sonrasında takılabilmektedir. Takılma zamanına engel olan bir durum yoktur. Sadece hamilelik şüphesi olan kişilere spiral takılmamaktadır.

Kaç Çeşidi Bulunmaktadır?

Çeşitleri şu şekilde açıklayabiliriz:

  1. Bakır
  2. Hormonlu

Bakır: Plastik gövdenin üzerine sarılan bakır telden oluşmaktadır. Rahim bölgesinde yarattığı etki sayesinde, gebelik oluşumunu önlemektedir. Gebelik için elverişsiz bir ortam oluşturmaktadır.

Hormonlu: Plastik gövdenin üzerine yerleştirilen progesteron hormonundan oluşturulmaktadır. Rahmin içerisine yerleştirilerek, gebeliği önlemektedir.

Bursa Spiral Taktırma Fiyatları

Bursa spiral taktırma için doktor arayışındaysanız bizimle iletişime geçerek randevu ve bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Yasal zorunluluklar gereği bursa spiral taktırma fiyatları sitemiz üzerinden verilemiyor.

Yan Etkisi Bulunur Mu?

Genel olarak yan etkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple de pek çok kadın tarafından tercih edilmektedir. Tek yan etkisi, takıldığı ayda hafif bir kasık ağrısına sebep olabilir. 1-2 ay içinde bu durum ortadan kalkar.

Daha fazla bilgi için doktorunuzla iletişime geçebilir, dilerseniz randevu alabilirsiniz.

Konu ile ilgili bursa spiral taktırma videomuzu izleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili yabancı makale:

https://www.nhs.uk/conditions/contraception/iud-coil/

1 Adet Cevap

  1. Mart 6, 2019

    […] ve döllenmesini engeller. Kullanım süresi 3 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Bu konuyu spiral nedir? Nasıl takılır? konu başlığımızdan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim