Vajinal Mantar Nedir? Nasıl Geçer?

vajinal mantar nedir

Vajinal Mantar

Kadınların en büyük sağlık sorunlarının başında vajinal mantar gelmektedir. Vajinal mantarları doktora gitmeden evde kendiniz de teşhis edebilirsiniz. Vajinal bölgenizde bozuk süt renginde bir akıntı ve beraberinde kaşıntı varsa, acilen doktora görünmelisiniz. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Vajinal Mantar Hakkında

Kadınların vajinal bölgelerinde mantar bulunmaktadır. Bu son derece normal bir durumdur. Yararlı olarak adlandırılan bu bakteriler eğer kontrol altına alınmazsa, sıkıntılı durumlara yol açabilirler. Vajinal mantarı teşhis edebilmeniz çok kolay. Peki, vajina bölgesinde bulunan bakterilerin durumunu hangi durumlar bozmaktadır? Bizler bunları sizin için sıralıyoruz:

 • Antibiyotik Kullanımı
 • Diyabet
 • Hamilelik
 • Rahim içi cihazlar
 • Islak iç çamaşırı ya da mayo giymek
 • Islak ped ile sürekli durmak
 • Sürekli doğum kontrol hapı kullanmak

Belirtilen bu durumlar, vajinal mantarların artmasına sebep olabilmektedir. Bu durumu yaşamamak için yukarıdaki olaylardan kaçınmanızı öneriyoruz. Bütün mantarlarda olduğu gibi, vajinal mantarlar da, ıslak ve karanlık bölgelerde daha hızlı bir şekilde üremektedir. Bu sebeple, iç çamaşırınızın sürekli olarak kuru kalması gerekmektedir. Bunun için de pamuklu iç çamaşırları kullanmanızı öneriyoruz.

Vajinal Mantarın Tedavisi

Vajinal mantarın tedavisi mümkündür. Ancak doğru teşhis için doktora danışmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir rahatsızlığı daha önce geçirdiyseniz, bir deneyiminiz olacaktır. Bunun için doktorunuzun size verdiği kremleri ve tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde vajinal mantarlardan kurtulabilirsiniz.

Vajinal mantar tedavisindeyseniz, dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunmamaktadır. Bu noktaların başında, cinsel ilişkiye girmemek geliyor. Cinsel ilişkiye girmek, tedavi sürenizi uzatmaktadır. Aynı zamanda da karşı tarafa bulaştırabilirsiniz.

Tedavi süresi boyunca çeşitli şikâyetleriniz olursa mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekiyor. Bazı mantar türleri kramp, ateş ve titreme yapabilmektedir. Bu mantar türleri ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Vajinal Mantar İçin Neler Yapılabilir?

Vajinal mantarları önlemek için bazı noktalara dikkat edebilirsiniz. Bu noktaların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dar tayt ve pantolon giymekten kaçınmalısınız.
 • Pamuklu olan iç çamaşırlarından tercih etmeniz gerekiyor.
 • Vajinanın dış ve iç kısmına parfüm, pudra ve kokulu kremlerin değmemesi gerekiyor.
 • Eğer mayo giyiyorsanız, öze bölgenizin uzun süre boyunca ıslak durmamanızı öneriyoruz.

Bazı vajinal mantar türleri cinsel ilişki sırasında karşı tarafa bulaşabilir. Bu sebeple bu dönemde kendinizi korumaya almanız son derece önemlidir.

Vajinal Mantar Belirtileri Nedir?

Vajinal mantarı evinizde kendinizde teşhis edebilirsiniz. Durumunuzu fark ettiğiniz anda doktora görünmenizi öneriyoruz. Vajinal mantarınız varsa, kaşıntınızda var demektir. Ancak bu kaşıntı normal kaşıntınızdan daha fazla olacaktır. Bu kaşıntılar sizi rahat bırakmayacaktır. Hatta uykunuzu rahat uyuyamamanıza sebep olabilir.

Vajinal mantar belirtileri dediğimizde şunu belirtmemiz gerekiyor: Kaşıntının yanında yanmanızda olacaktır. Bu yanma idrarınızı yaparken daha fazla olacaktır.

Normal durumda vajinadan koku gelmez. Akıntı ise normal olur. Ancak vajinal mantar varsa akıntı fazla koku ise çok olacaktır. Akıntının rengi gri, sarı ya da beyaz olabilir.

Vajinal mantardan korkmamanız gerekiyor. Çünkü bu durum kadınların ortalama %75’inde gözlemlenmektedir. En sık görülen enfeksiyonların başında gelmektedir.

Kimler Risk Altındadır?

Vajinal mantarda risk altında olan bazı kişiler bulunmaktadır. Bu kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Şekeri olup da bunu kontrol ettirmeyenler,
 • Doğum kontrol hapı kullananlar
 • Sık sık vajinal duş alanlar,
 • Aşırı kilolu olanlar
 • Diyabet hastalıkları geçirenler

Bu kişiler risk altındadır ve vajinal enfeksiyonlara daha sık yakalanırlar. Vajinal mantarlar, vajinada şişliğe ve kızarıklığa sebep olabilirler. Bu da hastada ağrı olmasına sebep olabilir. Fark ettiğiniz anda doktora gitmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim