Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

yumurtalık kisti belirtileri ve tedavisi

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kisti , neredeyse her kadının hayatı boyunca bir kez yaşadığı bir sorundur. Bu rahatsızlık genellikler belirti vermez ve muayenelerde saptanır. Yumurtalık kisti, en sık rastlanan jinekolojik problemlerin başlıcalarındandır.Yumurtalık kistlerinin bir kısmı medikal bir kısmı ise cerrahi tedaviye cevap verir.

Her adet döneminde iki yumurtalıktan birinde yumurta gelişir(folliküller). Gelişen bu kist yumurta çatlaması ile beraber hormon kaynağı haline gelir. Gebelik oluşumunda progesteron hormonu salgılamaya başlar(korpus Luteum). Progesteron hormonu gebeliğin devamlılığı için gereklidir. Gebelik oluşmadığında geriler ve kaybolur. Bir sonraki adet dönemine kadar kaybolmayan ve büyüyen bu kistlere “fizyolojik kist” adı verilir. Bu kistler ilaç tedavisiyle genelde kaybolur.

Büyümeye devam eden yada kanamaya başlayan kistler (korpus Luteum Kisti)  için cerrahi tedavi düşünülür. Fizyolojik kistler dışında basit kistler, çikolata kistleri(endometrioma), kanser şüphesi olan kitleler, dermoid kistler görülebilir. Peki yumurtalık kisti belirtileri nelerdir?

  • Hastalar genelde ağrı şikayetiyle hekime başvururlar.
  • Kistin/kitlenin büyük olması durumunda yumurtalığın kendi etrafında dönmesine sebep olabilir(over torsiyonu)
  • Karında şişlik
  • Kitlenin ele gelmesi ile belirlenebilir.

Yumurtalık kisti genellikle aşağıdaki türlerde olur:

Basit Kistler

İçerisinde sıvı olan ince duvarlı yumurtalık kaynaklı kistlerdir. Kanama yapması yada yumurtalığı kendi etrafında döndürerek (over torsiyonu) kan akışını bozması sebebiyle ameliyat düşünülür.

Dermoid kistler

Anne karnında oluşumunun başladığı düşünülen kistlerdir. Bazı değişimini gelişimini anormal olarak tamamlayan hücrelere bağlı oluşur ve içerisinde yağ dokusu saç diş gibi farklı dokulaar dönüşmüş içerikler bulundurur. Tanı konulduğunda ameliyat kararı verilir. Bazen çıkarılan kistlerin görünümünden tanı konulamadığı için ameliyat sırasında parça patolojik invelemeye gönderilir.ve ameliyat çıkan sonuca göre tamamlanır.

Çikolata Kistleri (Endometrioma)

İçeriği koyu kıvamlı çikolataya benzediği için bu ad verimiştir. Başlıca belirtileri karın içinde yaygın yapışıklıklar ve şiddetli ağrılardır. Küçük boyutlu olanları ilaçla tedavi edilebilir. Boyutları büyük olanlarda  ise önce ilaçlarla küçültülüp daha sonra cerrahi tedavi düşünülebilir.

Kanser tanısı düşündüren kistler

Radyolojik incelemede (ultrasonografi) solid (sert) alanları fazla olan boyutları büyük olan beyaz odaklar olan papiller yapıları olan kaviteli olan ( boğumları olan) kistik yapılar bize kötü huylu  kistleri düşündrür.

Bu tür kistlerde cerrahi planlanır ve ameliyat esnasında alınan kistik yapı patolog tarafından incelenir (Frozen inceleme). Çıkan sonuca göre ameliyat sonlandırılır yada devam edilir.

İyi huylu görünmesi durumunda işleme son verilerek ameliyat bitirilir.kistin  Kötü huylu yada sınırda (borderline) gelmesi durumunda kanser ameliyatına geçilir. Tabi tüm bu durumlar hastanın yaşına çocuk isteğine göre şekillenir.

Yumurtalık Kisti Tanısı

  • Ultrasonografik inceleme karın içi kitlelerde, yapının şekli, duvarı, sıvı/katı içeriği iyi-kötü ayrımında ilk basamaktır ve bir çok konuda bilgi verir.ayrıca büyük kistlerin yumurtalığı döndürerek kan akışını bozması durumunda Doppler Usg yardımcıdır.
  • Kötü huylu (malign) olduğu düşünülen kistlerde MR yada BT tanıya yardımcıdır.
  • Yapılacak hormonal testler de (tümör markerları)  kist hakkında bize ön bilgi verir.
  • Ca-125, Ca19-9, Ca15-3, CEA, Bhcg gibi hotmonal testler kistin ayrımında yardımcı olan hormonal testlerdir.

Yumurtalık Kisti Cerrahi Tedavisi

İlaç tedavisine yanıt vermeyen, hızlı büyüyen, kanama yapan yada over torsiyonuna neden olan kistlerde ana tedavi cerrahidir.Cerrahi yöntem açık (laparatomi) yada kapalı (laparoskopi) yöntemle olabilir. Ameliyatta sadece kit çıkarılabileceği gibi yapışıklık yada kanser durumlarında rahim (Uterus) tüpler ve överler de alınabilir. Karar vermede çnemli olan kistin iyi/kötü huylu oluşu, hastanın yaşı, çocuk istemi gibi faktörler rol oynar.Doğurganlık çağında olan ve çocuk istemi olan hastalarda fertilite koruyucu cerrahi yapılır.

Daha fazla bilgi için doktorunuzla iletişime geçebilir, dilerseniz randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp İletişim